wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Oblicz potrzebną pojemność akumulatora
Wyszukiwarka
alt
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 
Chmura tagów

Oblicz potrzebną pojemność akumulatora


Określanie parametrów akumulatora użytkowego


Dobierając akumulator, należy oszacować energię pobieraną przez urządzenia obecne na pokładzie. Do przeprowadzenia szacunków niezbędne jest zsumowanie poborów prądu przez każde działające urządzenie elektryczne. Pomogą nam w tym ich tabliczki znamionowe. 

Do szacowania zużywanej przez urządzenia energii, konieczne jest określenie czasu, przez jaki dane urządzenie pracuje. Czas ten należy szacować między cyklami ładowania akumulatora użytkowego. Mnożąc zapotrzebowanie energetyczne (W) przez czas (h), uzyskamy watogodziny (Wh). Uzyskany wynik należy pomnożyć przez wartość: 1,2 (współczynnik bezpieczeństwa). Sumując zużycie energii każdego urządzenia przemnożone przez współczynnik bezpieczeństwa, uzyskamy całkowite zapotrzebowanie energetyczne łodzi.

Przykładowo: lampka pobierająca 50 W i załączona przez 4 godziny zużyje 200 Wh energii. Stosując bufor bezpieczeństwa, pojedyncza lampka zużyje 200 Wh * 1,2 = 240 Wh.

Zdecydowana większość producentów podaje pojemność akumulatorów w Ah (amperogodzinach). W związku z tym konieczne będzie dodatkowe przeliczenie wyniku uzyskanego w Wh na Ah. Producent akumulatorów Exide, by ułatwić prawidłowy dobór, od razu prezentuje pojemność swoich jednostek w Wh. Podawanie pojemności w watogodzinach umożliwia uzyskanie większej kontroli nad poziomem naładowania jednostki i zmniejsza ryzyko potencjalnego głębokiego rozładowania akumulatora.


Akumulatory-porownanie

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl