wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Poradnik - jak ładować akumulator
Wyszukiwarka
alt
Kontakt
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 
Chmura tagów

Poradnik - jak ładować akumulator

Jak długo należy ładować akumulator?alt

 

Czas ładowania akumulatora zależny jest od kilku czynników. Zaliczamy do nich między innymi stopień rozładowania, konstrukcję i parametry uzyskiwane przez prostownik, a także typ samego akumulatora.

 

Jakim prostownikiem ładować akumulator?

 

Najskuteczniej, najbezpieczniej i zdecydowanie najszybciej ładują dobrej klasy prostowniki wyposażone w podsystem elektronicznego sterowania natężeniem prądu stałego, z jednoczesną stabilizacją napięcia ładowania. Warto wyposażyć się w prostownik, który w końcowej fazie ładowania uzyskuje maksymalne napięcie stałe o wartości 14,4 V i posiada funkcję odłączania zasilania po naładowaniu ogniw akumulatora do odpowiedniego poziomu.

Prostowniki dysponujące zbyt dużymi napięciami i prądami ładowania faktycznie są w stanie naładować ogniwa akumulatora szybciej. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że zbyt szybkie ładowanie ogniw sprawi, iż uzyskana gęstość prądu w naładowanym akumulatorze będzie mniejsza niż ta, jaką uzyskalibyśmy przy ładowaniu jednostki napięciem i prądem zalecanymi przez producenta. W konsekwencji spowoduje to szybsze rozładowywanie się akumulatora.

 

Proces ładowania akumulatorów

 

Najpopularniejszymi konstrukcjami są akumulatory konwencjonalne i bezobsługowe. Zależnie od ich budowy, proces ładowania przebiega nieco inaczej.

 

Akumulator konwencjonalny

 

Ładując akumulator konwencjonalny, ustawiana wartość prądu ładowania powinna być o rząd wielkości mniejsza, niż pojemność akumulatora (10%). Zatem, jeśli akumulator posiada znamionową pojemność 125 Ah, wówczas należy ustawić prąd ładowania o natężeniu 12,5 Ah. Ładowanie akumulatorów konwencjonalnych należy przeprowadzać tak długo, by wyjściowe napięcie ładowania prostownika osiągnęło wartość stałą i wynosiło 14,4 V.

 

Akumulator bezobsługowy (szczelnie zamknięty)

 

Tutaj proces ładowania jest dzielony na dwie fazy, w których odpowiednio modyfikujemy wartość prądu ładowania.

Podczas fazy pierwszej akumulator ładowany jest prądem o natężeniu ¼ pojemności akumulatora, a ładowanie powinno trwać około 20 godzin. Przykład: jeśli akumulator odznacza się pojemnością znamionową 125 Ah, wówczas należy nastawić prąd ładowania o natężeniu 31,25 A.

Faza druga trwa zaledwie 4 godziny, a prąd ładowania zostaje zmniejszony do 0,025 pojemności znamionowej akumulatora. Jednostkę o pojemności 125 Ah należy w drugiej fazie ładować prądem o natężeniu 3,125 A. Zmniejszenie prądu ładowania w końcowym procesie doładowywania związane jest bezpośrednio z uzyskiwaną gęstością prądu w ogniwach – im mniejsze natężenie prądu ładowania, tym możliwe jest uzyskanie większej gęstości.


Inne poradniki :


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl